reklama
31 grudzień 2023

W Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Świętej Rodziny

zdjęcie: W Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Świętej Rodziny / fot. PAP
fot. PAP
W Niedzielę Świętej Rodziny w wielu parafiach w Polsce małżonkowie odnawiają swe przyrzeczenia. Jest to dla nich okazja do ożywienia miłości i świadectwo wobec wspólnoty – powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel.
REKLAMA

Niedziela Świętej Rodziny obchodzona jest w Kościele katolickim w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu. W tym roku przypadnie ona 31 grudnia.

Od XVIII w. święto Świętej Rodziny obchodzono na poziomie diecezji. Pierwszy ustanowił je 4 listopada 1684 r. w Kanadzie, za aprobatą papieża Aleksandra VII, biskup François de Montmorency-Laval.

Do liturgii Kościoła święto wprowadził na stałe papież Leon XIII dekretem z 20 listopada 1890 r., aprobującym "kult czci zwrócony ku Rodzinie Świętej". W roku 1903 Leon XIII zatwierdził to święto.

Na cały Kościół rozszerzył je w 1922 r. papież Benedykt XV.

Zgodnie z zachętą Konferencji Episkopatu Polski w wielu parafiach kraju zaplanowano w niedzielę Świętej Rodziny odnowienie przyrzeczeń małżeńskich.

"Jest to powrót do pierwotnej miłości, która doprowadziła małżonków przed ołtarz, zapewnienie o niegasnącej miłości i szacunku oraz otwarcie na łaskę sakramentu małżeństwa" – powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel.

Zaznaczył, że "życie małżeńskie składa się z wielu gestów i wydarzeń".

"Rutyna, codzienne problemy, trudności i kryzysy potrafią odebrać radość miłości przeżywanej w małżeństwie. W związku z tym trzeba zabiegać o to, co buduje jedność, ułatwia komunikację i podtrzymuje ogień miłości" – powiedział duchowny.

Przypomniał, że "ważne są kwiaty dla żony, wzajemna pomoc, życzenia z różnych okazji, wspólne posiłki, dobre i czułe słowa oraz małżeńska i rodzinna modlitwa".

W ocenie bp. Śmigla, "odnowienie przyrzeczeń małżeńskich jest okazją do świadectwa wobec wspólnoty parafialnej".

Zwrócił uwagę, że "w judaizmie rodzina była gwarancją bezpieczeństwa i zapewniała przekaz wartości i tradycji".

"Pomagała również zachować wiarę w jedynego Boga, dlatego miała uprzywilejowane miejsce, podobnie jak w chrześcijaństwie" – dodał.

Wyjaśnił, że "w Kościele katolickim małżeństwo zyskało rangę sakramentu, czyli widzialnego znaku łaski Bożej".

Zaznaczył, że "małżeństwo jest wspólnotą wiary, nadziei i miłości oraz nakierowaną na zrodzenie i wychowanie dzieci oraz przekazanie wiary".

Kościół katolicki w Polsce przygotował obrzęd liturgii odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. W jego ramach śpiewany jest "Hymn do Ducha Świętego". Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują, "czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie aż do końca życia".

"W tym czasie ich dłonie mogą być przewiązane stułą, podobnie jak to było w czasie składania przysięgi małżeńskiej w dniu ślubu. Jeśli podczas mszy swoje ślubowanie odnawia wiele małżeństw, wtedy celebrans przewiązuje stułą dłonie jednej z par małżeńskich – ale na pytania kapłana odpowiadają wszyscy małżonkowie odnawiający swe przyrzeczenia. (PAP)

autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kazimierz Dolny
11.1°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 16:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzu