Medale "Gloria Artis" dla jazzmana Michała Urbaniaka i muzyków związanych z Łodzią
Złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" to kolejny wyraz uznania, jaki Michał Urbaniak odebrał w Łodzi - mieście, gdzie upłynęło pierwszych 18 lat jego życia i do którego artysta - jak sam mówi - zawsze wraca z radością. Wcześniej muzyk otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Łodzi i został upamiętniony w Łódzkiej Alei Gwiazd.
Michał Urbaniak (ur. 22 stycznia 1943 r.) w 1973 roku wyjechał z Polski do Nowego Jorku. Zasłynął w świecie, nagrywając płytę "Tutu" z legendą jazzu Milesem Davisem. Znany jako współtwórca i kreator muzyki Fusion, jest autorem ponad 60 autorskich płyt. Zapraszał i bywał zapraszany do współpracy przez takie sławy światowego jazzu, jak: Quincy Jones, Billy Cobham, Stephane Grappelli, Joe Zawinul i Herbie Hancock. Był wielokrotnie nagradzany, jego nazwisko w 1992 roku znalazło się w prestiżowym "Down Beat" wśród największych sław jazzu na pierwszym miejscu aż w pięciu kategoriach.
Urbaniak jest pierwszym na świecie skrzypkiem wynalazcą, który zagrał na pięciostrunowych skrzypcach zbudowanych wg własnego pomysłu. Jest też kompozytorem i aranżerem swoich przedsięwzięć - "Jazz Legends", "Fusion", "Urbanator", "Urbanizer", "UrbSymphony". Występował na najważniejszych jazzowych festiwalach na świecie; w 1971 r. zdobył Grand Prix Festiwalu w Montreaux dla najlepszego solisty. W 2016 roku otrzymał Złotego Fryderyka za całokształt działalności muzycznej.
Jazzman stworzył muzykę do 25 filmów, za trzy z nich - "Dług", "Pożegnanie Jesieni" i "Eden" - otrzymał główne nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego osobowość i charyzma sprawiły, że pojawił się też na ekranie. Za główną rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego dostał nagrodę dla najlepszego aktora na międzynarodowym Black Nights Film Festivalu w Estonii oraz Orła 2013 - Polską Nagrodę Filmową w kategorii odkrycie roku.
Podczas uroczystości medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przekazano również innym muzykom związanym z Łodzią. Srebrne odznaczenia trafiły do gitarzysty Jerzego Rybińskiego, Aleksandra Tadeusza Kaweckiego i Jerzego Krzemińskiego z legendarnego zespołu skifflowego "No To Co", natomiast brązowe otrzymali: Jerzy Jacek "Bielas" Bieleński, Artur Gadowski, Michał Kobojek, Ziemowit Kosmowski, Krzysztof Rajpold, Paweł Serafinski, Maciej Tubis, a także członkowie założonej w latach 60. XX wieku grupy "Partita": Anna Pietrzak, Ludmiła Zamojska-Niedzielko i Bronisław Kornaus.(PAP)
agm/ miś/