reklama
24 maj 2024

Dodatkowy urlop do 15 tygodni dla rodziców ultrawcześniaków

zdjęcie: Dodatkowy urlop do 15 tygodni dla rodziców ultrawcześniaków / fot. PAP
fot. PAP
Zgodnie z projektem ustawy MRPiPS rodzice dzieci, które urodziły się przed 28 tygodniem lub ważą mniej niż 1000 gram będą mogli skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego do 15 dodatkowych tygodni, zaś innych wcześniaków do 8 tygodni - powiedziała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
REKLAMA

W czasie piątkowej konferencji prasowej w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przedstawiła założenia projektu ustawy dotyczącego dodatkowych urlopów dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Od początku był on konsultowany ze stroną społeczną.

"W projekcie ustawy przewidujemy rozwiązania dla rodziców najmniejszych z najmniejszych - tzw. ekstremalnie skrajnych wcześniaków czy ultrawcześniaków - dzieci, które urodziły się przed 28 tygodniem lub ważą mniej niż 1000 gram proponujemy tydzień za tydzień, czyli tydzień hospitalizacji to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego aż do 15 dodatkowych tygodni" - powiedziała szefowa MRPiPS.

Poinformowała, że "dla wcześniaków nieekstremalnych taka sama zasada tydzień za tydzień będzie obowiązywała do ośmiu tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego". "Identyczne rozwiązania będą także obowiązywały rodziców dzieci, które urodziły się w terminie ale muszą pozostać w szpitalu dłużej niż standardowe 5 dni" - zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk.

Wyjaśniła, że - zgodnie z założeniami projektu - wskazany urlop będzie przyznawany na wniosek i będzie on fakultatywny, czyli każdy rodzic będzie mógł z niego skorzystać, jeśli będzie chciał, ale nie będzie on przymusem.

"To rodzice będą decydowali, czy z tego urlopu skorzysta mama czy ojciec" - zaznaczyła. "Natomiast nie będzie można go podzielić między rodzicami Będzie on również musiał zostać wykorzystany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim i przed urlopem rodzicielskim" - powiedziała szefowa MRPiPS.

Przekazała, że "urlop będzie także przysługiwał rodzicom przyspasabiającym dzieci". Zapewniła, że rząd znajdzie środki na projekt. "Wczoraj rozmawiałam z ministrem finansów. Powiedział, że nie widzi żadnych problemów, żeby projekt został sfinansowany" - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Prace nad projektem ustawy trwały od lutego. O zmianę przepisów zabiegała działająca w imieniu rodziców wcześniaków Fundacja Koalicja dla Wcześniaka oraz osiem organizacji współtworzących Ogólnopolskie Porozumienie "Razem dla wcześniaków", a także Fundacji Serce Dziecka i Fundacji Najdroższa Blizna, przy poparciu krajowej konsultant w dziedzinie neonatologii prof. Ewy Helwich, Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, rzeczniczki praw dziecka Moniki Horny-Cieślak i rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 roku urodziło się 22,5 tys. wcześniaków na 306 tys. wszystkich urodzeń. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Anita Karwowska

mgw/ akar/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kazimierz Dolny
11.3°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 16:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzu