reklama
kategoria: Na Sygnale
20 sierpień 2024

KAS wykryła podrobione skarpety warte kilka milionów złotych

zdjęcie: KAS wykryła podrobione skarpety warte kilka milionów złotych / v11034603
v11034603
124 tys. par podrobionych skarpet wartych kilka milionów złotych wykryli funkcjonariusze KAS podczas kontroli w składzie celnym w Chełmie (Lubelskie) - podał we wtorek rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś.
REKLAMA

Rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie poinformował, że funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej natrafili na podróbki podczas kontroli jednego ze składów celnych w Chełmie. Obiekt jest własnością jednej z okolicznych firm i służy do przechowywania artykułów przywiezionych spoza UE do czasu dopełnienia formalności.

"Do szczegółowego sprawdzenia było ponad 18 ton skarpet, które przyjechały w tranzycie z Chin. Dla zobrazowania – taką ilością towaru można wypełnić sześć dostawczych busów" – powiedział Deruś.

Okazało się, że około trzech czwartych asortymentu stanowiły skarpety, na których "bezprawnie umieszczone zostały znaki towarowe zastrzeżone na rzecz znanych na świecie firm odzieżowych i domów mody".

Jak podał, funkcjonariusze zakwestionowali oryginalność prawie 124 tys. par skarpet. O tym, że mogą to być podróbki świadczyło m.in. niedbałe wykonanie i zapakowanie w zwykłe plastikowe worki, powiązane sznurkami. W większości przypadków model i kolor skarpet był taki sam, różnił je tylko znak zastrzeżony.

Funkcjonariusze - dodał Deruś - zwrócili też uwagę na "rażąco niską cenę jednostkową skarpet zadeklarowaną w dokumentach handlowych", czyli dwa centy - około osiem groszy - za parę. "Gdyby towar faktycznie był oryginalny, wart byłby kilka milionów złotych" – uzupełnił.

KAS powiadomiła o znalezisku kancelarie prawne reprezentujące właścicieli praw do znaków towarowych, które potwierdziły, że zatrzymana odzież to zwykłe podróbki. Właściciele złożyli wnioski o ściganie osób zaangażowanych w obrót tymi towarami.

Deruś poinformował, że na razie skarpety stanowią dowód w sprawie. Jeśli nie uda się z nich usunąć znaków towarowych to prawdopodobnie zostaną zniszczone. "Jeżeli właściciele znaków towarowych nie wyrażą zgody na możliwość przekazania tych podrobionych towarów do zagospodarowania przez KAS, czyli przekazania potrzebującym, to one będą zniszczone" – dodał.

Za wprowadzanie do obrotu towarów naruszających prawa własności przemysłowej grozi grzywna, ograniczenie lub pozbawienie wolności do dwóch lat.(PAP)

pin/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kazimierz Dolny
1.7°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzu