reklama
kategoria: Kraj
4 luty 2024

W Archikatedrze Oliwskiej otwarto wystawę "Błogosławieni Ulmowie z Markowej"

zdjęcie: W Archikatedrze Oliwskiej otwarto wystawę
fot. PAP
W Archikatedrze Oliwskiej otwarto w niedzielę wystawę IPN "Błogosławieni Ulmowie z Markowej". Plansze ze zdjęciami rodziny, które przypominają historię Ulmów i ich męczeńskiej śmierci za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej będą towarzyszyć relikwiom w parafiach na terenie archidiecezji gdańskiej.
REKLAMA

Podczas niedzielnej mszy św. przed otwarciem wystawy IPN w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku "Błogosławieni Ulmowie z Markowej" metropolita gdański abp. Tadeusza Wojda powiedział, że członkowie rodziny Ulmów najważniejsze wskazania Jezusa w ewangelii podkreślali czerwony kolorem - jednym z takich wskazań było "przykazanie miłości - kochaj bliźniego, jak siebie samego".

Abp. Wojda podkreślił, że małżonkowie Ulmów wzajemnie się wspierali i we wzajemnym szacunku budowali swoją rodzinę, która powiększała się o kolejne dzieci. "Piękna, zwyczajną historia rodziny zbudowana na solidnym fundamencie wiary i miłości" - mówił Wojda. Dodał, że Józef i Wiktoria starali się ten sam fundament zaszczepić w swoich dzieciach, z którymi dzielili najważniejsze wartości w życiu.

Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma, który jest spokrewniony z rodziną Ulmów, przed otwarciem wystawy powiedział, że Gdańsk nie pierwszy raz gości rodzinę Ulmów, bo w 2018 r. w Muzeum II Wojny Światowej pojawiła się fotografia rodziny, którą zobaczyło ok. 2 mln zwiedzających.

"Ta wystawa (...) pokazuje z jednej strony zło i nienawiść, które miały miejsce podczas II wojny światowej; ale pokazuje również dobro i miłość, jaka miała miejsce ze strony wielu Polaków, rodziny Ulmów, która przyjęła do swojego domu prześladowanych Żydów" - powiedział Szpytma.

Wystawa, którą otwarto w Archikatedrze Oliwskiej liczy osiem plansz przypominających historię rodziny Ulmów. Prezentacja będzie towarzyszyć relikwiom w każdej parafii na terenie archidiecezji gdańskiej.

Wiosną 1944 Ulmowie zostali zadenuncjowani niemieckim władzom. 24 marca 1944 niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie rozstrzelali małżeństwo Ulmów i szóstkę ich dzieci. Razem z nimi zginęli również wszyscy ukrywani Żydzi. (PAP)

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kazimierz Dolny
5.4°C
wschód słońca: 06:48
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzu