reklama
kategoria: Kraj
26 listopad 2024

MEN pracuje nad programem dofinansowania zatrudnienia asystentów międzykulturowych

zdjęcie: MEN pracuje nad programem dofinansowania zatrudnienia asystentów międzykulturowych / fot. PAP
fot. PAP
Resort edukacji pracuje nad programem "Szkoła dla wszystkich". Ma on m.in. umożliwić dofinansowanie zatrudniania w szkołach asystentów międzykulturowych dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Jeden asystent ma wspierać grupę do 20 uczniów.
REKLAMA

Informacje o pracach nad przygotowaniem uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia rządowego programu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z Ukrainy "Szkoła dla wszystkich" i nad rozporządzeniem wykonawczym do niego ukazały się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Za przygotowanie tych dokumentów odpowiada Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyjęcie projektów uchwały i rozporządzenia planowane jest na czwarty kwartał tego roku.

Program "Szkoła dla wszystkich" ma być realizowany w latach szkolnych 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. Jego celem jego wsparcie dzieci i młodzieży z Ukrainy w funkcjonowaniu w polskim systemie oświaty, w tym pochodzenia romskiego i z niepełnosprawnościami. Realizacja programu pośrednio wpłynie pozytywnie także na sytuację dzieci i młodzieży będących obywatelami państw innych niż Ukraina, mających doświadczenie migracyjne, które pobierają naukę w polskich szkołach.

Program będzie realizowany w ramach trzech modułów: asystent międzykulturowy, dobrostan społeczności szkolnej i doskonalenie kadr systemu oświaty.

Celem modułu pierwszego jest wsparcie wprowadzania do szkół funkcji asystenta międzykulturowego przez udzielenie wsparcia finansowego organom prowadzącym szkoły, w których uczniowie i uczennice będący obywatelami Ukrainy spełniają obowiązek szkolny lub obowiązek nauki, w zatrudnieniu asystentów międzykulturowych.

Maksymalna wysokość dofinansowania zatrudnienia na cały etat jednego asystenta międzykulturowego przez rok stanowi dwunastokrotność kwoty minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ustalonego w kategorii zaszeregowania dla tego stanowiska określonej w rozporządzeniu w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Od 1 lipca 2024 r. minimalny poziom wynagrodzenia zasadniczego asystenta międzykulturowego wynosi 4300 zł brutto miesięcznie.

Organy prowadzące szkoły (jednostka samorządu terytorialnego, osoba prawna inna niż jednostka samorządu terytorialnego, osoba fizyczna) będą mogły wnioskować o udzielenie wsparcia finansowego na dofinansowanie zatrudnienia asystentów międzykulturowych (w formie dotacji celowej) w ramach naborów ogłaszanych corocznie przez właściwych wojewodów.

Jeden asystent międzykulturowy ma wspierać w danej szkole grupę liczącą nie więcej niż 20 uczniów i uczennic z Ukrainy. Mogą w niej być uwzględnieni również uczniowie z niepełnosprawnością. W razie większej liczby uczniów i uczennic z Ukrainy dyrektor tej szkoły będzie mógł zatrudnić asystenta na każdą rozpoczętą 20-osobową grupę.

Program ma umożliwić również udzielenie wsparcia finansowego na dofinansowanie zatrudnienia asystenta międzykulturowego dla ucznia lub uczennicy z Ukrainy pochodzenia romskiego. Wtedy jeden asystent międzykulturowy ma przypadać na każdą grupę 10 uczniów i uczennic z Ukrainy pochodzenia romskiego, w której mogą być uwzględnieni również uczniowie z niepełnosprawnością.

Dofinansowanie na zatrudnienie asystenta międzykulturowego będzie przyznawane na 12 miesięcy. W każdym kolejnym roku kalendarzowym organy prowadzące szkoły będą ubiegać się o nowe pieniądze.

Celem drugiego modułu programu jest podwyższenie poziomu dobrostanu uczniów i uczennic będących obywatelami Ukrainy i całej społeczności szkolnej przez realizację różnorodnych form wsparcia uczniów i uczennic z doświadczeniem migracji, ich rodziców lub opiekunów prawnych, a także kadr systemu oświaty. Chodzi m.in. o prowadzenie działań informacyjnych, organizację specjalistycznej pomocy psychologicznej, zapewnienie konsultacji i doradztwa oraz superwizji.

Celem trzeciego modułu programu jest podniesienie m.in. dzięki szkoleniom umiejętności zawodowych kadry systemu oświaty, w tym asystentów międzykulturowych. (PAP)

dsr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Kazimierz Dolny
6.5°C
wschód słońca: 07:06
zachód słońca: 15:33
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzu