reklama
kategoria: Inne
1 październik 2014

Rok bezskutecznych starań o dziecko? Zgłoś się do lekarza

zdjęcie: Rok bezskutecznych starań o dziecko? Zgłoś się do lekarza / fot. pixabay/ jarmoluk
Z badania opinii przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Płodna Polka” 1 wynika, że ponad połowa młodych, planujących macierzyństwo kobiet nie wie, po jakim czasie bezowocnych prób zajścia w ciążę zasięgnąć porady lekarza. Wiele przyszłych matek przedwcześnie wpada w niepokój, inne zwlekają z wizytą w gabinecie zbyt długo.
REKLAMA

Według statystyk po 12 miesiącach nieskrępowanego współżycia 85% par uzyska ciążę. Z tego powodu przyjmuje się, że po roku bezskutecznego starania się o dziecko, potencjalni rodzice powinni zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Wykonanie odpowiednich badań pozwoli określić zdolność rozrodczą obu partnerów i wyznaczyć ścieżkę dalszego postępowania. Pierwszym krokiem jest eliminacja czynnika męskiego, ponieważ zdarza się, że przyczyna trudności z zajściem w ciążę tkwi w partnerze. Jeśli jednak mężczyzna jest zdrowy, lekarz oceni płodność kobiety przeprowadzając szeroką diagnostykę, w tym badania „Pakietu kobiecego”. - mówi dr Grzegorz Mrugacz, ekspert medyczny kampanii „Płodna Polka”.  

Istnieje szereg potencjalnych przyczyn wystąpienia trudności z zajściem w ciążę. Nie zawsze jednak musi być to poważna choroba czy nieodwracalna wada anatomiczna. Ogromny wpływ na obniżenie płodności kobiety ma niewłaściwy styl życia: między innymi stosowanie używek, brak aktywności fizycznej, zła dieta, stres. Niekiedy napięcie związane z kolejnymi nieudanymi próbami poczęcia dziecka jest tak duże, że uniemożliwia zajście w ciążę. Nie należy zatem wpadać w niepokój zbyt wcześnie. Warto dać sobie i swojemu organizmowi trochę czasu.

Jeżeli jednak bezskuteczne próby uzyskania ciąży trwają powyżej 12 miesięcy, konieczna jest konsultacja lekarska. Niektóre pary zbyt długo zwlekają z wizytą w gabinecie, narażając się tym samym na dodatkowy stres. Wieloletnie bezowocne starania o dziecko bywają przyczyną frustracji, obniżenia poczucia własnej wartości, a także problemów małżeńskich. 

Pary unikające wizyty u specjalisty narażają się nie tylko na problemy emocjonalne. Należy pamiętać, iż szanse na uzyskanie ciąży maleją wraz z rosnącym wiekiem partnerów. Odpowiednio wczesne zdiagnozowanie czynników utrudniających zajście w ciążę pozwala skutecznie skorzystać z dostępnych metod leczenia niepłodności takich jak monitorowanie i stymulacja owulacji, inseminacja, histeroskopia czy zapłodnienie pozaustrojowe.

Kampania społeczna „Płodna Polka”, to inicjatywa, której celem jest promocja badań „Pakietu kobiecego” (badań AMH, FSH oraz USG połączonych z konsultacją z lekarzem specjalistą 

w dziedzinie niepłodności) diagnozujących płodność kobiety i określających ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, pozwalając na świadome zaplanowanie macierzyństwa. Szacuje się, że problem niepłodności  dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja 
o założeniu rodziny połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania.

Misją kampanii jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Kampania jest organizowana przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok. Więcej informacji na stronie www.plodnapolka.pl.

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kazimierz Dolny
0.7°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzu