Zegar historii, czyli 67 lat od pierwszego zdobycia K2
Maria Ly/(CC BY 2.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/
Sześćdziesiąt siedem lat temu, dokładnie 31 lipca 1954 r., włoscy himalaiści Achille Compagnoni i Lino Lacedelli osiągnęli sukces, zdobywając K2 (8611 m) - drugi co do wysokości szczyt na Ziemi. K2 znajduje się w pasmie Karakorum na granicy między Pakistanem a Chinami.
REKLAMA
Nazwa
W 1856 roku brytyjski urzędnik z Indyjskiego Urzędu Mierniczego, T.G. Montgomerie, dokonał pomiaru szczytu, który oznaczył jako K2, umieszczając go jako drugi na liście 35 szczytów Karakorum. Numer 2 na liście odpowiadał pozycji mierniczej opracowywanej z zachodu na wschód (K1 został nazwany Maszerbrum).
Polityka Indyjskiego Urzędu Mierniczego nakazywała nazywanie szczytów zgodnie z lokalnymi nazwami. Jednakże K2 było wyjątkowo odosobnione i nie posiadało lokalnej nazwy. Nie było widoczne ani z wiosek położonych na północ, ani z południowej strony szczytu. Chociaż było widoczne z lodowca Baltoro, to okoliczni mieszkańcy rzadko tam zaglądali. Z powodu braku powszechnie używanej lokalnej nazwy i rosnącej popularności nazwy K2, zdecydowano się przyjąć ją jako oficjalną nazwę szczytu.
Wysokość
Zgodnie z mapami i encyklopediami, wysokość K2 wynosi 8611 m. W okresie letnim 2014 r. przeprowadzono wspólną pakistańsko-włoską wyprawę na K2 w celu dokładnego pomiaru wysokości góry z wykorzystaniem nawigacji satelitarnej. Podczas tej ekspedycji zmierzono wysokość K2, która wynosi 8609,02 m.31 lipca 1954 r. włoska wyprawa pod dowództwem Ardito Desio osiągnęła szczyt. Przez Żebro Abruzzi, ze strony południowo-wschodniej, na wierzchołek wspięli się Achille Compagnoni i Lino Lacedelli. W trakcie ekspedycji korzystali z zastosowania tlenoterapii. Niestety, podczas pobytu w obozie II na wysokości 5900 m Mario Puchoz zmarł na ostre zapalenie oskrzeli.
PRZECZYTAJ JESZCZE