reklama
19 październik 2023

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

zdjęcie: Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych / pexels/15483698
pexels/15483698
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych został ustanowiony uchwałą sejmu z dnia 4 października 2018 r. Święto obchodzone jest corocznie 19 października.
REKLAMA
Święto ma na celu uczcić pamięć „bohaterów, niezłomnych obrońców wiary i niepodległej Polski”. Wybór daty jest istotny z historycznego punktu widzenia, ponieważ 19 października 1984 r. to dzień uprowadzenia księdza Jerzego Popiełuszki przez Służbę Bezpieczeństwa, co doprowadziło do jego brutalnego morderstwa.


Jerzy Popiełuszko

Święto to także przypomina o roli, jaką duchowni odgrywali w obronie i kształtowaniu postaw patriotycznych. W okresie zaborów to właśnie księża często byli stróżami utraconej niepodległości. W tym kontekście warto wspomnieć na przykład o postaciach takich jak św. Zygmunt Szczęsny Feliński i ksiądz Stanisław Brzoza.

Jednym z najbardziej znanych duchownych, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, jest ksiądz Ignacy Skorupka, kapelan żołnierzy uczestniczących w Bitwie Warszawskiej, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem.

Podczas II wojny światowej wielu polskich księży poniosło śmierć. Przykładem bohaterskiej postawy są męczennicy jak Maksymilian Kolbe, który zginął w Auschwitz, oraz księża Jan Krenzel i Teodor Walenta, zamordowani przez Sowietów, a także ksiądz Stanisław Dobrzański, który padł bestialsko ofiarą nacjonalistów ukraińskich w 1943 r. Duchowni ginęli także w masakrach takich jak Katyn, Charków i Miednoje oraz podczas Powstania Warszawskiego. Ofiary księży w latach 1939–1945 upamiętnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 r. i obchodzony 29 kwietnia.


Św. Maksymilian Kolbe
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Kazimierz Dolny
12.6°C
wschód słońca: 06:24
zachód słońca: 16:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Kazimierzu