Dzień Myśli Braterskiej - najważniejsze święto w świecie skautów
pexels/9292813
Dzień Myśli Braterskiej to zjednoczone święto harcerek, harcerzy, skautek i skautów obchodzone na całym globie. Pomimo różnorodności skupia się na wspólnym działaniu, odważnie dążąc do promowania pokoju.
REKLAMA
Historia
22 lutego to dzień narodzin założyciela ruchu skautowego sir Roberta Baden-Powella (1857), oraz jego żony – Olave Baden-Powell (1889). Pomysł ustanowienia tego dnia narodził się podczas 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie święto to było dedykowane dziewczętom, jednak z biegiem czasu do obchodów dołączyli również skauci.Od 2005 r. Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek corocznie wybiera istotną kwestię międzynarodową jako temat obchodów Światowego Dnia Myśli Braterskiej. Jest to okazja do poznawania i doceniania różnych krajów i kultur, a także zwiększania świadomości oraz wrażliwości na globalne problemy.
Dzień Myśli Braterskiej podkreśla harcerzom na całym świecie, że są częścią licznej społeczności, a wszyscy stanowią jedną braterską wspólnotę, niezależnie od różnic w kolorze skóry, narodowości czy wieku.
W tym dniu harcerze refleksyjnie myślą o sobie nawzajem, składają sobie życzenia, wysyłają kartki, organizują różnorodne gry terenowe lub spotkania przy ognisku. Dla niektórych grup harcerskich Dzień Myśli Braterskiej stanowi również okazję do zbierania funduszy, często na cele charytatywne.
Baden-Powell
Był uznawany za sprawdzonego zwiadowcę, jednak to podczas działań w Matabo Hill, spotkał pewnego Amerykanina w służbie brytyjskiej, Fredericka Russella Burnhama. Burnham zdobył doświadczenie w dziedzinie zwiadu podczas walk z Indianami. Dzięki amerykańskiemu instruktorowi, Baden-Powell zapoznał się z woodcraft'em (obecnie nazywanym SERE - Survival, Evasion, Resistance and Escape) oraz legendami Dzikiego Zachodu, które później zintegrował w skautingu, stąd pochodzi termin scoutcraft.W sierpniu 1933 gościł w Gdyni, gdzie na Polance Redłowskiej spotkał się z harcerzami z całej Polski. W 2007 jego imieniem nazwano łódzki park.
Obchody
W Dzień Myśli Braterskiej harcerze składają sobie życzenia, organizują spotkania integracyjne oraz gry terenowe. Z tej okazji często zbierane są także fundusze na cele charytatywne. W Nowej Zelandii, z okazji tego święta, skautki z GirlGuiding New Zealand w Auckland wspinają się na górę Maungawhau przed wschodem słońca. Na szczycie entuzjastycznie rozpalają ognisko, gdzie rozmawiają o innych ludziach i krajach, które są dla nich istotne. Ten zwyczaj nosi nazwę the big think („duża myśl”).Dzień Myśli Braterskiej w innych językach
- Angielski: World Thinking Day
- Włoski: Giornata del pensiero
- Turecki: Dünya İzci Düşünce Günü
- Chiński: 世界懷念日 (shì jiè huái niàn rì)
- Czeski: Den zamyšlení
PRZECZYTAJ JESZCZE